حتما برای شما پیش آمده که در هنگام گشت و گذار در اینترنت با سایت و لینک های تورنت مواجه شدید و یا اسم تورنت را از دوستانتان شنیده باشید ، اما طرز استفاده از آن را نمی دانید! تورنت بزگترین شبکه اشتراک گذاری فایل بین کاربران سراسر دنیا است. با استفاده از تورنت می توانید هر چیزی را که فکر می کنید نیاز دارید به راحتی و بدون پرداخت هزینه اضافی دانلود کنید ؛ بازی ، فیلم ، موزیک ، نرم افزار ، عکس و… .

در این مطلب به معرفی و آموزش دانلود توسط تورنت با استفاده از نرم افزار uTorrent می پردازیم.

تورنت چیست ؟ چگونه با تورنت دانلود کنیم ؟

 


قابلیت های نرم افزار uTorrent :
– Download همزمان چندین File

 

– استفاده از پهنای باند اندک

– قابلیت پیکربندی پهنای بند بر اساس زمان

– سرعتی منحصر به فرد

– انتقال سریع و متناوب Resume ها

– پشتیبانی از تمام Protocol های اضافی

– استفاده از زبان شیرین فارسی

– مدیریت بهتر بر حافظه

– انتقال به حالت های گذشته پس از قطع شدن

– و …

تورنت چیست ؟ چگونه با تورنت دانلود کنیم ؟

 

در این آموزش یا خواهید گرفت :

– توضیح در مورد طرز کار تورنت Torrent

– معرفی نرم افزار uTorrent

– آموزش استفاده از Torrent

– آموزش دانلود توسط Torrent

– اصطلاحات تورنت Torrent

– و…

 

تورنت چیست ؟

 

تورنت پروتکلی است که به منظور ارسال فایل طراحی شده است. در واقع نوعی ارتباط دو به دو می باشد که کاربران مستقیما به یکدیگر متصل می باشند و به ارسال و دریافت قسمتی از فایل می پردازند. فلسفه کلیدی Torrent این است که کاربران باید همزمان با دانلود کردن اطلاعات آن را آپلود نمایند ، در این صورت پهنای باند شبکه با حداکثر کارایی به کار گرفته می شود.
به زبان ساده تر تورنت Torrent یک ضابطه به اشتراک گذاری فایل ها است که در آن لازم نیست شخصی فایل را بر روی یک سرور آپلود کرده و دیگران آن را از روی سرور دانلود کنند ، بلکه در تورنت گیرنده ، فایل ها را به صورت مستقیم از روی کامپیوتر شخص فرستنده دریافت می کند و دوباره همان شخص آن فایل رو برای دیگری ارسال می کند.

یک مثال ساده برای تفهیم تورنت :
تورنت را می توان به گروهی از افراد تشبیه کرد که دور یک میز نشسته اند. هر کدام از این افراد سعی دارند که کپی کاملی از یک کتاب را دریافت کنند. نفر اول اعلام می کند که صفحات 1 تا 10 ، 30 تا 45 و 60 تا 70 را دارد و نفرات سوم و چهارم و پنجم هر کدام قسمت هایی از این صفحات را ندارند. بنابراین هر یک برای گرفتن صفحات خود را با نفر اول هماهنگ می کنند. نفر دوم اعلام می کند که صفحات 11 تا 22 ، 31 تا 55 و 75 تا 80 را دارد. نفر اول و چهارم و پنجم به نفر دوم می گویند که بعضی از صفحات او را می خواهند و او هم یک کپی به آن ها می دهد. این روند ادامه می یابد تا وقتی همه افراد کپی تمام کتاب را به دست آورند. همچنین در این میز شخص دیگری وجود دارد که کپی کل کتاب را دارد. بنابراین احتیاج ندارید که برایش کپی صفحه ای ارسال کنید. او صفحاتی را که هیجکس ندارد بین افراد پخش می کند. در ابتدا هنگامی که افراد دور میز می نشینند ، باید از او بخواهید که اولین سری کپی صفحات خود را بدهد. بدین ترتیب این فرد می تواند کتابی را که دارد در اختیار افراد زیادی قرار دهید بدون اینکه مجبور باشد کل کپی را به تمام افراد بدهد. او می تواند در عئض قسمت های مختلفی از کتاب را به افراد متفاوت بدهد و آن ها قادر خواهند بود که این قسمت ها را در بین خود پخش کنند. بدین ترتیب این فرد کل کتاب را در اختیار دارد.

تفاوت دانلود تورنت با دانلود های معمولی در چیست ؟
تفاوتش این است که دیگر لازم نیست هزینه های فوق العاده بالایی برای سرور و پهنای باند پرداخت شود. کامیپوتر شما سرور شماست! پس اون دسته از کسانی هم که هزینه پرداخت سرور رو ندارن به راحتی می تونند فایل های خود را برای دیگران به اشتراک بگذارند.

با این حساب همه می توانند هارد کامپیوتر من را ببینند و هر چه که خواستند بردارند ؟
خیر !! به هیچ عنوان…! شما وقتی یک فایل رو به اشتراک می گذارید دانلود کننده ها فقط همان فایل رو می توانند از شما بگیرند. نگران هیج چیز نباشید.

نرم افزار uTorrent چیست و آن را از کجا تهیه کنیم ؟
برای دانلود فایل های تورنت نیاز به یک دانلود منیجر خاص دارید که توانایی اجرای فایل های تورنت را داشته باشد. یکی از معروف ترین آن ها uTorrent است.
برای دانلود نرم افزار uTorrent می توانید از سایت های معتبر فارسی استفاده کنید و یا به سایت رسمی آن مراجعه کنید.

“دانلود نرم افزار uTorrent از سایت رسمی”

نمایی از نرم افزار uTorrent :

چگونه فایل های تورنت را دانلود کنیم ؟
پس از دانلود و نصب نرم افزار uTorrent ، می بایست فایل هایی با پسوند .torrent را درون نرم افزار اجرا کنید تا بتوانید دانلود خود را شروع کنید.
بدین منظور باید در اینترنت شروع به جستجوی فایل مورد نظر (فیلم ، بازی ، نرم افزار ، آهنگ و…) با پسوند .torrent بگردید. این فایل ها حجم بسیار کمی دارند و حاوی اطلاعات دانلود هستند. پس از دانلود این فایل ها در کامپیوتر می بایست آن را با نرم افزار uTorrent باز کنید تا عملیات دانلود آغاز شود.

همانطور که در عکس بالا مشاهده می کنید فایل تورنت را در نرم افزار uTorrent اجرا کردیم و دانلود شروع شده.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید ، پهنای باند مصرفی است. از سمت راست بالای نرم افزار روی دکمه زیر کلیک کنید تا وارد تنظیمات uTorrent شوید.

در پنجره باز شده وارد Bandwidth شوید.

در این قسمت 2 تنظیم مهم وجود دارد. حداکثر سرعت آپلود و دانلود!

سرعت دانلود را که باید روی حداکثر گذاشت تا از حداکثر پهنای باند برای دانلود استفاده شود ، بدین منظور عدد 0 را در قسمت Maximum Download Rate بنویسید.
سرعت آپلود را در صورتی که از اینترنت با پهنای باند نامحدود استفاده می کنید در قسمت Maximum Upload Rate بر روی 0 قرار دهید تا کاربران دیگر که قصد دانلود همین فایل را دارند بتوانند راحت تر دانلود کنند. اما اگر اینترنت شما محدودیت حجمی دارد عدد 1 را وارد کنید تا سرعت آپلود شما حداقل شود. البته اگر در ساعاتی که حجم ترافیکی اینترنت شما رایگان است این کار را نکنید. بگذارید سرعت آپلود شدن همان مقدار نامحدود باشد.

نکته :
یادتان نرود پس از اتمام دانلود فایل مورد نظر ، آن را از لیست uTorrent حذف کنید ، در غیر این صورت شما در حال Seed هستید و این حجم ترافیک شماست که دارد کم می شود. در واقع دانلود شما تمام شده اما آپلود یا Seed فرستادن خیر!

فایل های تورنت را از کجا دانلود کنیم ؟
فایل های تورنت در اینترنت بسیار زیادند ، با یک جستجوری ساده در گوگل به نتایح بسیار زیادی می رسید. برای مثال اینطور جستجو کنید : Download Mama (2013) Torrent

همچنین سایت ها ، موتور های جستجو و Tracker های زیادی وجود دارد که کار شما را برای پیدا کردن فایل مورد نظر آسان می کند.

موتور جستجوگر فایل های تورنت : Torrentz
معروف ترین و قوی ترین Tracker ها : Mininova و Kat و Extra Torrent

البته همان جستجوی در گوگل هم نتایج بسیار زیادی براتان می آورد.

نکته مهم : نکته بسیار مهمی در ارتباط با فایل های تورنت وجود دارد که جستجوی فایل های مورد نظرتون باید بر طبق این نکته باشد.
به مثال زیر توجه کنید :

فرض کنید می خواهید فیلم Hugo را دانلود کنید ، آن را جستجو می کنید و لینک های متعددی از این فیلم برایتان نمایش داده می شود. همانند عکس زیر.

خب ، همانطور که مشاهده می کنید در سمت چپ اسم فیلم وجود دارد و در سمت راست یک سری اطلاعات از تورنت آن.
یک مقدار دقیق تر می شویم…

همانطور که مشاهده می کنید اطلاعاتی نظیر Leech ، Seed ، مدت زمانی که این فایل به اشتراک گذاشته شده و سایز آن مشخص است.
نکته مهم اینجاست که شما باید آن تورنتی را دانلود کنید که Seed آن بیشتر باشد! مثلا همان تورنت اول 227 تا Seed دارد که سرعت بسیار خوبی برای دانلود به شما می دهد.
برای درک بهتر اصطلاحات زیر را حتما مطالعه کنید.

اصطلاحات تورنت Torrent :
Torrent : فایل های Torrent فایل هایی هستند که ما از وب سرور با پسوند .torrent دریافت می کنیم و دارای حجم بسیار کمی هستند.
Peer : به کامپیوتری که به آن متصل می شویم و شروع به دانلود می کنیم Peer نامیده می شود. معمولا Peer ها تمام فایل را ندارند و گرنه به آن ها Seed می گفتند.
Seed : کامپیوتری است که کپی کامل یک Torrent مشخص را دارد. هنگامی که کامپیوتر ما به طور کامل فایل را دانلود کند ، تا زمانی که رو دکمه Finish کلیک نکنیم و یا از هر طریقی آن را نبندیم ، باز باقی می ماند. به این عمل Seed بودن و یا Seeding می گویند. بهتر است پس از دانلود کامل یک فایل برای کمک به دیگران مدتی Seed کنیم تا کاربران دیگر در صورت نیاز بتوانند آن فایل را دانلود کنند.
Leech : به Peer یی گفته می شود که به خاطر نسبت اشتراک پایین خود بر روی Swarm تاثیر منفی می گذارد. به بیان دیگر بیشتر از اینکه آپلود کند ، دانلود می کند! با این وجود اصطلاح Leech می تواند به جای Peer بکار گرفته شود.
Tracker : سرور هایی هستند که وظیفه نگهداری فایل های تورنت و همینطور هماهنگ کردن دانلود کننده ها و آپلود کننده ها را بر عهده دارند.
Reseed : هنگامی که که هیچ Seed ای برای فایل تورنت مورد نظر موجود نباشد و Peer ها با هم کل فایل را نداشته باشند و تمامی Peer ها فایل ناقصی دارند و هیچ یک قسمت تکمیل کننده ای را ندارد. در این صورت کامپیوتری با فایل کامل باید به Swarm متصل شود و قسمت های ناقص را ارسال کند. این عمل Reseed نام دارد.
Swarm : به گروهی از ماشین ها گفته می شود که به طور مشترک و جمعی برای یک فایل خاص به یکدیگر متصل اند.
Downloading : به عمل دریافت داده از کامپیوتر دیگر (سرور) را دانلود کردن می گویند.
Uploading : به عمل فرستادن و ارسال داده به کامپیوتر دیگر (سرور) را آپلود کردن می گوند.
Share Rating : نشان دهنده نسبت مقدار آپلود شده به مقدار دانلود شده است.

 

85 پاسخ

 1. آقا عالی بود! دمتون گرم دمتون گرم کلی کارمو را انداخت ,

 2. salam
  man yek seri file torrent daram ama nemidoonam chetori varedeshoon konam recourse
  computeram 32bit hast ba ram 128/cpu400mhz
  hala asan mishe roosh torrent download kard?
  che modelesh age mishe behem begid merci
 3. سلام ،من واقعا به كمكتون نياز دارم براي دانلود با برنامه يوتورنت. تنها چيزيه كه فكر ميكنم از تنهايي درم مياره اگه واقعا طريقه استفاده اش را بهم ياد بدي لطف بزرگي به من كرديد. هرچي ميخونم نمي تونم راش بندازم لطفا كمكم كن.

 4. سلام. مشكلي براي فايل تورنت پيش نمياد.. با ***يلتر شكن دانلود كرد؟؟

 5. واقعا عالی بود توضیحات کامل و بدون نقص بود
  از اطلاع رسانیتون خیلیییییی تشکر می کنم
  موفق باشید
 6. kheyli mamnoon ali tozih dadin faghat vaghti ye film ya … kamel dl nashode bashe baad stop esh konim hamin joor bashe hajmam kam nemishe ?

 7. خیلی ممنون از آموزشتون ولی برای فیلمهای که seed شون صفره چکار باید کرد من هر کاری کردم downloading می نویسه ولی صفره لطفا راهنمایی کنین

 8. داستان این تورنت چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟خیلی خوبه؟؟؟؟؟؟کمک کنید لطفا belay belay belay belay

 9. با سلام من هرکاری که گفته بودید انجام دادم ئلی اصلن speed کار نمیکنه و توی قسمت استاتوس نوشته میشه کانکتینگ تو پیر لطفن منو راهنمایی کنید ممنونم

 10. مرسی از راهنماییتون 
  من پروژم در همین زمینه هست برای شروع مطالب خوبی بود

 11. از این بهتر نمیشد چیزی رو توضیح داد وجدانن. جدا دمتون گرم. یه مطلبه واقعا مفید

 12. با سلام خسته نباشید آیا می شود فایل تورنت از دانلود منجر دانلود کرد

 13. با سلام
  استفاده از تورنت تو ایران غیر قانونیه یا نه…؟
  ممنون میشم اگه جواب بدین…
  مرسی sad

 14. با سلام
  تورنت تو بعضی از کشور ها ممنوعه مثه آلمان میخاستم بدونم استفاده از تورنت تو ایران غیر قانونیه یا نه؟؟؟
  مرسی…

 15. با سلام
  واقعا عالی بود.
  دستتون درد نکنه.

  اللهم عجل لولیک الفرج

 16. خیلی خیلی خیلی خیلییییییییییییییییییییییییییییی

  عالیییییییییی بود
  winked wink

 17. خیلی ممنون دوست عزیز
  فقط یه نکته که بحث ف ی ل ت ر ی ن گ چی میشه؟ امکان تغییر پ ر و ک س ی هست؟

 18. سلام
  بیشتر isp  های ایرانی استفاده از تونت را یا محدود کردن یا از دانلود توسط تورنت جلوگیری میکنن

 19. مرسی بابتآموزشتون وتوضیح وتوصیف اصطلاحات این برنامه اما کاش جواب سوالات خوانندگانروهممبدادین تا خیلیا که همین سوالاتو دارند جوابشو بگیرند وچندبن وچند بار توسط افراد مختلف سوال پرسیده نشه یا ادم با سوالاتش تواین سرمای زمستون رو هوا یخ نکنه من خودم چند سوال داشتم اما وقتی دیدم هیچ کس جوابشو نگرفته بیخیالش شدم
  به هر حال موفق باشید وسربلند            &
  nbsp;            &nb
  sp;            sprance=omid

 20. سلام
  ممنون از توضیحات خوبتون ، یه سوال داشتم در همون قسمت توضیح Seed در قسمت دانلود huge حجم رو کیفیتش تاثیری نداره ؟ مثلا اونی که شما گفتین seed اون از همه بیش تر حجمش از هفتمین فایل کمتره ، اینجا فقط باید به seed توجه کرد ؟

 21. سلام

  وقتی فایل تورنت فیلمی رو میخوام دانلود کنم پسوند اون .exe  هست

  تا جایی که بخاطر دارم پسوند فایلها باید torrent باشه

  راهنمایی کنید لطفا 

 22. dadash vaghean, vaghean , vaghean dastet dorost 
   aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaali bodi
   kheili kheili kheili manonetam
  :X:x:X
 23. آقا سلام
  دستتون بایت اطلاعت عالیتون درد نکنه.
  منتهی من هنوز اساس این تورنت را نفهمیدم.
  اگه میشه جواب این سوال بنده را برام ایمیل کنید. البته اگه فرصت کردید.
  ببینید اینطور که من از کار کردن با تورنت و البته گفته های عالی شما دریافتم تا کسی چیزی را از تورنت دانلود نکنه عملا و اون را به صورت seed (دانه یا بذر) نذاره بقیه نمیتونن ازون استفاده کنند. خب پس چه جوری یه فایل مانند یه کتاب یا فیلم، بازی یا هر چیز دیگه ای که بر روی تورنت نیست وارد تورنت میشه؟ چون وقتی نیست هرچی سرچ کنی تو موتورهای جستجوی تورنت چیزی پیدا نمیکنی و در نتیجه سیدی هم در کار نخواهد بود!
  یه مورد دیگه که در کل متوجه شدم اینه که منابع و لینکهای مشاهده شده در تورنت پس از سرچ در هر زمان متغیر است چون ممکنه هر کاربری به محض تموم شدن دانلودش اون لینک را کلا از حالت سید در بیاره یا حذف کنه!
  باز خیلی ممنون بابات سایت خوبتون.
  با اجازتون از اطلاعت زیباتون در یک سایت دیگه با ذکر نام سایتتون استفاده میکنم.
  خدانگهدار.
 24. با سلام
  سیستم من چند روز هست که دانلود با torrent سرعتش به یک سوم رسیده
  و شما در بالا برای اپلود که 0 هست ولی در سیتم من 1 هست
  ایا ارتباطی با سرعت دارد برای دانلود
  ممنون میشم راهنمایی کنید
 25. سلام خسته نباشید من اصلایادنگرفتم چطوری باتورنت کارکنم

 26. داداش دستت درد نکنه عالی بود خدایی
  راحتمون کردی!!!
  واقعا اطلاعات مفیدی ارائه دادی
 27. سلام خسته نباشید 
  میخواستم بگویم چگونه فایل فیلم رو از سایت یو تورنت بگیریم
  مثلا من میخوام فیلم اسپایدر من رو در تورنت دانلود کنم چگونه از سایت تورنت فایلش رو دانلود کنیم.
  با تشکرر
 28. 2rud.mer30 babate tozihate daghigh va mushekafanatun.ye soal dashtam.aya hatman bayad file haye torrento az tarighe utorrent download kard?masalan nemishe az tarighe IDM download kard

 29. بسم الله الرحمن الرحیم
  أَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ
  سلام خیلی ممنون
  انشاءالله سربلند باشید

  بسم الله الرحمن الرحیم
  أَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

  سلام خیلی ممنون
  انشاءالله سربلند باشید

 30. دوستان سلام
  فیلمی که با این نرم افزار دانلود کردم اجرا نمیشه!!!!!!!!!!!! recourse
   
 31. سلام خیلی ممنون بابت اموزش من یه تورنت فابل دانلود کردم و فایلی که میخواستم در حال دانلود چرا سرعتش 0 کیلوبایت هست؟ recourse

 32. واقعا ممنونم
   
  خیلی زیبا و شکیل توضیح دادید
  ممنونم ازین صراحتتون
  با تشکر
 33. سلام
  من یه فیلم پیدا کردم دنلود کردم
  چند دقیقه بیشتر طول نکشید ویندوز حجم فیلم رو زده 1 گیگ که درست هست!
  اما روش که میزنم هیچی از فیلم رو نشون نمیده یعنی پلی میشه تو km player اما صفحه سیاه هست
  مشکلش چیه؟
 34. ممنون از راهنمایی کاملی که ارائه دادید راستی الان این تورنت مگه نباس هیتلر باشه؟؟؟؟
  چون امکان داره هر فایلی رو به اشتراک بزاره؟؟؟؟یا به اشتراک بزارن
   
 35. سلام    من یه  فیلم با برنامتون دانلود کردم با فرمتaviولی نمیتونم پخشش کنم.همشerrorمیده.چیکار باید بکنم؟
 36. با سلام و درود
  سپاس فراوان از اطلاعات مفید و کار امد شما.
 37. سلام , خواهشا تو اموزشتون اسم وب سایت بنده رو اضافه کنید که دوستان میتونن تورنت هاشونو دانلود کنن.
  دانلود از سایت بنده فقط و فقط به وسیله فایل های تورنت هستش.
 38. خیلی ممنون واقعا عالی بود خیلی بهم کمک کرد کلی فیلم تونستم دانلود کنم love

 39. با سلام من فایلی که دانلود می کنم تو مرحله connectin to peers گیر میکن. چیکار کنم؟
 40. با سلام توضیحات بسیار خوبی بود ممنونم ولی جواب سوالمو پیدا نکردم آیا تنظیماتی داره تورنت که تو ساعت خاصی شروع به دانلود کنه و باز تو ساعت خاصی دانلودش تموم بشه ؟؟؟
  ممنون میشم به سوالم جواب بدید …
 41. سلام
  آیا این سایت ایرانی که اسمش http://torrent.ir هست هم همین توزنته یا فرق دارند؟ http://torrent.ir
  بعد از تورنت دانلود کنم بهتره یا مستقیم اینترنت من 512 مخابراته و محدودیت نداره ولی سرعتش رو اعصابه…
 42. سلام.برای من سرعت دانلود بیشتر از 4 کیلوبایت نمیشه لطفا راهنمایی کنید

 43. برای اینکه سرعت بالاتری داشته باشی باید فایلت Seed داشته باشه. فایل اگر Seed نداشته باشه میشه تورنت مرده و تقریبا به درد نمی خوره یا قابل دانلود نیست. تو این سایت رو کلمه S کلیل کن تعداد seed های صفر تا چند هازار نشون دهنده اینه که چند نفر دارن این فایل رو به اشتراک میزارن: