یکی از سوژه های بسیار جالب عکاسی دنباله های نوری است که در جاده ها و خیابانهای شلوغ شب از چراغ ماشین ها برجای می ماند. دنباله نور سوژه ای مرسوم برای عکاسان بیشماری به حساب می آید و می توان به عنوان بستری مناسب برای تمرین عکاسی از آن نام برد به ویژه برای کسانی که می خواهند از حالات اتوماتیک دوربین خارج شده و به صورت دستی تنظیمات دلخواه خود را انجام دهند و در نور کم و سرعت عکسبرداری طولانی دوربین خود را به خدمت بگیرند. در ادامه نمونه هایی از چنین عکسهایی را مشاهده و نکات لازم برای گرفتن این تصاویر را خواهید آموخت.

 

آموزش عکاسی از دنباله نور

در این آموزش یاد خواهید گرفت :
– آموزش تکنیک عکاسی
– آموزش عکاسی از دنباله نور
– آموزش عکاسی از دنباله نور ماشین ها در شب
– و…

ابزار لازم

– دوربینی که بتوانید چنین لحظاتی را ثبت کند محدود به گونه ای خاص نیست اما لازم است دوربین مورد نظر امکانات لازم برای تنظیم Exposure را داشته باشد ، به ویژه این دوربین باید بتواند امکان تعریف زمانی طولانی تر برای شاتر را در اختیار عکاس قرار دهد. در نتیجه دوربین شما باید توانایی عکاسی در حالت دستی را داشته باشد. این ویژگی در تمام دوربینهای DSLRs و بسیاری از دوربینهای آماتور به چشم می خورد.

– وجود سه پایه یا هر ابزاری که دوربین را کاملا مهار کرده و ثابت نگهدارد نیز ضروری است. همان طور که به زودی متوجه خواهید شد ، مدت زمانی طولانی در فرایند عکاسی در شب صرف می شود. بنابراین طی بسته شدن شاتر باید از هرگونه لرزش دوربین اجتناب کرد.

– سایه بان لنز گرچه الزامی نیست ولی اگر این وسیله را هم داشته باشید آن گاه خواهید توانست که از پرتوهای ناخواسته نور اجتناب نمایید. گاهی اوقات منبع نوری که به سمت دوربین می آید  پرتوهایی اضافی تولید می کنند که بر کیفیت عکس شما تاثیری نا مطلوب می گذارند.

 

– آخرین ابزاری که نیاز دارید لباس گرم ، یک شب طولانی و آرامش به میزان بسیار زیاد است.

اصول اولیه

مهمترین اصل برای عکاسی از دنباله های نور ، پیدا کردن زاویه دیدی است که دنباله نور به راحتی در طی حرکتشان قابل رویت باشند. بعد از آن باید زمانی طولانی برای بسته شدن دیافراگم دوربین تعریف کرده و از لحظه ای که دنباله نور در کادر شما ظاهر می شود، باید دکمه شاتر را فشار دهید. گرچه فرایند واقعی که هنگام ثبت چنین عکسهایی میفتد بسیار طولانی تر و پیچیده تر از این چند جمله ساده است اما ایده کلی همین است که خواندید.

تجربه

گرچه نکات بسیاری در این شیوه از عکاسی وجود دارند، اما مسئله اصلی برای گرفتن یک عکس حرفه ای در این رابطه کسب تجارب متعدد است. زیبایی عکاسی دیجیتال این است که بدون نیاز به هزینه برای صرف تجربه )نظیر خرید فیلم، چاپ و ….( می توان شاتهای متعددی را ثبت کرد.

تنظیم کادر

شاید مهمترین نکته انتخاب جایگاه مناسب باشد. در اینجا به ارائه نکاتی می پردازیم که می تواند راهنمایی مناسب برای شما به شمار آید.

زمانبندی و نور

برخی افراد تصور می کنند که نیمه شب زمانی مناسب برای ثبت چنین عکسهایی می تواند باشد. اما به نظر من درست بعد از غروب یا قبل از طلوع خورشید ، زمان مناسب برای این نوع عکاسی به شمار می رود. در چنین لحظاتی نه تنها نور چراغ ماشینها را ثبت می کنید ، بلکه نور محیطی آسمان نیز فضایی زیبا برای اثر شما خلق می نماید. شاید در محلی که زندگی می کنید به این نتیجه برسید که ترافیک ماشینها بعد از غروب دنباله های نوری کافی را برای عکس شما ایجاد می کند.

پرسپکتیو خلاقانه
در بیشتر عکس های زیبایی که در این زمینه گرفته شده اند دوربین معمولا در ارتفاعی بلندتر از قد انسان واقع شده است. بنابراین سعی کنید از نمای بالای به صحنه نگاه کنید.

تعیین کادر مناسب
قوانین متداول تنظیم کادر در این شیوه از عکاسی نیز کاربرد دارند. در تصاویر باید نقاط مورد توجه لحاظ گردند ، چشم را با خطوطی هوشمندانه روی عکس هدایت کنند، تصویر اصلی و زمینه باید در عکس ادغام شوند.

تنظیمات

میزان باز بودن و سرعت بسته شدن دیافراگم مهمترین بخش کار است. ای کاش می توانستم اعدادی ارائه کنم که حالات گوناگون را پوشش می داد.
اما سرعت حرکت ماشینها و میزان نور محیطی ، تنظیماتی متفاوت را می طلبد. بنابراین فقط همین قدر می توانم بگویم که سرعت شاتر بین 10 تا 20 ثانیه زمانی کافی برای عبور ماشین در کادر و اندازه دهانه دیافراگم باید در بازه ای متوسط شروعش می تواند 8/f باشد تنظیم گردد. بهتر است با اعداد بالا کار را شروع کرده و چند عکس بگیرید. در صورتی که نتیجه رضایت بخش نبود ، تنظیمات را به دلخواه خود تغییر دهید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.
به خاطر داشته باشید که بزرگی دهانه دیافراگم تاثیری مستقیم بر عمق میدان خواهد گذاشت. اگر عددی بزرگتر برای دهانه دیافراگم در نظر بگیرید ، عمق میدان دید را کاهش داده و بخش عمده ای از عناصر موجود در کادر به صورت محو ثبت خواهند شد.

 

هیستوگرام

نکته ای که همواره باید مراقب آن باشید این است که کلیه منابع نور موجود در کادر اعم از تیر چراغ برق ، نور های جلو و عقب ماشین روی عکس تاثیر می گذارند. نور های شدید باعث حواس پرتی شده و چشم بیننده را از نقاط میدانی دور می کنند و در نتیجه از کیفیت هنری عکس می کاهند.
یکی از روش هایی که برای آزمایش شدت نور در عکس به کار می رود ، بررسی هیستوگرام عکس است. در صورتی که در عکسی منبع نوری شدید وجود داشته باشد ، حاشیه راست نمودار هیستوگرام آن خیلی بالا می رود.

انتخاب ISO
از حداقل میزان موجود برای ISO استفاده کنید. این کار باعث می شود که عکس حداقل نویز ممکن را داشته باشد.

استفاده از RAW
اگر دوربینتان از حالت RAW پشتیبانی می کند ، حتما از آن استفاده کنید. این کار باعث خواهد شد که بعد از عکاسی بتوانید اصلاحات لازم را به شکلی حرفه ای روی آن اعمال نمایید.

تنظیم فوکوس به صورت دستی
در نور ضعیف ، دوربین ها ممکن است که به سختی بتوانند ناحیه ای درست را برای تمرکز انتخاب نمایند. بدترین اتفاقی که ممکن است بیفتد این است که در لحظه بسته شدن شاتر ، نقاط تمرکز دوربین نادرست تظنیم شود.  بنابراین تنظیم فوکوس دوربین را در حالت دستی قرار داده و آن را به شکلی مناسب تنظیم کنید.

زمانبندی شاتر

روش کلی برای زمانبندی مناسب به این صورت است که به محض ورود ماشین به درون کادر منتخب شما شاتر را فشرده و به محض خروج ماشین ، آن را رها کنید. این موضوع کاملا تجربی است و بعد از چند عکس زمانبندی مناسب خود را خواهید یافت.

استفاده از حالت Bulb
در بسیاری از دوربین های دیجیتال ، حالتی به نام bulb وجود دارد که با استفاده از از آن می توان تا هر لحظه ای که اراده کنید شاتر را باز نگه می دارید. این ویژگی برای عکاسی از دنباله های نور بسیار مفید واقع می شودد و می توان به شکلی دقیق به زمانبندی دلخواه خود رسید.

نمونه هایی از عکس های دنباله نور

 

 

 

4 پاسخ

  1. سلام
    من عکاس حرفه ای نیستم میخواستم بپرسم با دوربین دیجیتالم میشه اینکارو کرد؟