دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
> > انواع دوربین های دیجیتال

انواع دوربین های دیجیتال

انواع دوربین های دیجیتال

سیر تکامل دوربین های دیجیتال با سرعتی باور نکردنی در حال طی شدن است. تنوع مدل ها ، قیمت ها و کارایی آن ها باعث شده تا در انتخاب یک دوربین خوب و ایده آل سردرگم شویم. آشنایی با مدل های مختلف و قابلیت آن ها کمک بسزایی در انتخاب یک دوربین مناسب می کند.

در این پست می خواهیم به طور خلاصه شما را با امکانات و اصطلاحات دوربین های دیجیتال آشنا کنیم.

 

digicamera انواع دوربین های دیجیتال

در این مقاله آشنا می شوید با :
– تفاوت بین دوربین های SLR و Non-SLR
– مزایا و معایب دوربین های SLR و Non-SLR
– برخی اصطلاحات رایج
– و…

دوربین ها دیجیتال در کل به ۲ دسته تقسیم می شوند.

۱- دوربین های SLR
۲- دوربین های Non-SLR

*SLR مخفف (Single Lens Reflex) به معنی تک لنز انعکاسی می باشد.

01 انواع دوربین های دیجیتال


دوربین های SLR

دوربین های SLR دوربین هایی هستند که لنز آن ها ثابت نیست یعنی قابلیت تعویض شدن دارند. این مدل از دوربین ها مناسب افراد حرفه ای و عکاسان می باشد. در واقع کسانی این دوربین ها را خریداری می کنند که شغلشان عکاسی است. این دوربین ها کیفیت و کارایی فوق العاده ای دارند در عین حال قیمت بالایی نیز دارند.

مزایا
– کیفیت عکس برداری فوق العاده
– قابلیت تعویض لنز و امکان اضافه کردن لوازم جانبی مثل فلاش ، فیلتر و …
– طیف وسیعی از تنظیمات به صورت دستی

معایب
– تنظیمات به صورت دستی برای افراد عادی اصلا خوشایند نیست
– قیمت بسیار بالا
– سایز بزرگ
– وزن زیاد

02 انواع دوربین های دیجیتال

دوربین های Non-SLR
دوربین های Non-SLR دوربین هایی هستند که لنز آن ها ثابت است و قابلیت تعویض لنز ندارند. Compact ها از این دسته بشمار می روند. به این دوربین ها معمولا Point and Shoot (ببین و بگیر) نیز گفته می شود. این دوربین ها خانگی هستند و برای عکاسی ساده ساخته شده اند. از نظر کیفیت و کارایی به هیچ عنوان به نمونه های SLR نمی رسند و اکثر تنظیمات آن ها به صورت خودکار است. قیمت بسیار پایین تری هم نسبت به مدل های SLR دارند.

مزایا
– تنظیمات به صورت خودکار
– وزن کم و ابعاد کوچک
– قیمت بسیار پایین تر نسبت به مدل های SLR

معایب
– کیفیت عکس برداری ضعیف نسبت به SLR ها
– عدم امکان ارتقاء لنز و سایز تجهیزات
– سرعت پایین شاتر (فاصله میان فشار دادن شاتر و گرفته شدن عکس)

03 انواع دوربین های دیجیتال

برخی از اصطلاحات رایج
خب حالا که با انواع دوربین های دیجیتال آشنا شدید بهتره با چند اصطلاح مهم آن ها هم آشنا شوید تا اگر خواستید دوربینتان را انتخاب کنید با اطلاعات کامل جلو بروید.

مگاپیکسل : شرکت های سازنده ی دوربین معمولا محصولات خود را بر اساس مگاپیکسل درجه بندی می کنند زیرا معیار ساده ایست که حتی توسط افراد مبتی قابل تشخص است. عموم مردم فکر می کنند هرچه مگاپیکسل یک دوربین بالاتر باشد یعنی دوربین مورد نظر عکس های با کیفیت تری می اندازد. این عقده اشتباه است تا حدودی هم بی ربط! کیفیت عکس تا اندازه ایی بستگی به بالا بودن مگاپیکسل دارد ، برخی از دوربین ها با مگا پیکسل بالاتر و رزلوشن پایین تر کیفیت عکس کمتری نسبت به دوربین هایی با مگاپیکسل پایین تر و رزلوشن بالاتر ارائه می دهند…

سنسور : وظیفه ی سنسور در دوربین دریافت تصاویر و تبدیل آن ها به سینگنال های الکتریکی است. در دوربین های دیجیتال معمولا از ۲ نوع سنسور استفاده می شود که عبارتند از COD و CMOS. سنسور COD مخف (Charge Coupled Device) تقریبا در تمامی دوربین های Compact استفاده می شود و سنسور CMOS مخفف (Complementary Metal Oxide Semiconductor) که بزرگتر از سنسور های COD هستند معمولا در دوربین های SLR که گرانتر و بزرگتر هستند استفاده می شود. هر چه سنسور بزرگتر باشد نور بیشتری جذب می شود در نتیجه عکس نویز کمتری خواهد داشت. اما هیچگاه از دوربین های Compact انتظار زیادی نداشت باشید زیرا سنسور این دوربین ها معمولا بسیار کوچک است.

فوکوس خودکار : به معنی تنظیم اتوماتیک لنز دوربین و شفاف کردن سوژه ی عکس از محیط اطرافش. سیستم فوکوس در دوربین ها ۲ نوع است ، سیستم Active و سیستم Passive. در دوربین های معمولی و ارزان قیمت معمولا از سیستم Active استفاده می شود اما در دوربین های SLR از سیستم Passive استفاده می شود. بعضی از دوربین ها هم هر ۲ سیستم را دادا هستند. در سیستم Active با استفاده از امواج مادون قرمز جهت تعیین فاصله جسم از لنز استفاده می شود. اما در سیستم Passive به جای آن یک تراشه تحلیلگر دوربین سوژه ی عکس را مورد تجزیه قرار می دهد و با جلو عقب کردن آن بهترین حالت فوکوس به دست می آید.

ISO : مخفف International Standard Organization می باشد و حسایت سنسور را نشان می دهد. ISO کمتر باعث کاهش نویز در تصویر می شود. ISO بالا معمولا در جاهای تاریک استفاده می شود که باعث نویز بیشتر می شود. اکثرا ISO را بر روی حالت اتومات قرار می دهند که در این حالت دوربین تا حد امکان ISO را پایین نگه می دارد. بالا پایین کردن ISO در دوربین های خانگی (Compact) معمولا همراه با افت کیفیت است زیرا لنز این دسته از دوربین ها کوچک بوده و نور کمتری از محیط دریافت می کند ، راه حال این است که با یک دوربین حرفه ای و لنز بزگتر کمترین نویز را دریافت کنیم.

Shutter Speed : به معنی سرعت شاتر که یکی از نکات مهم در دوربین ها به شمار می رود. منظور ار سرعت شاتر مدیت زمانی است که نور به سنسور می رسد. مثلا با سرعت ۱۰۰۰:۱ ثانیه سنسور به مدت ۱۰۰۰:۱ ثانیه نور می خورد و تصویر سپس تصویر حاصل ذخیره می شود. مثلا اگر سرعت شاتر به ۱۰ ثانیه افزایش یابد ، تصویر به مدت ۱۰ ثانیه نور از لنز دریافت کرده. سرعت شاتر را بستگی به نیاز کم و زیاد می کنند ، برای مثال در یک مسابقه اتومبیل رانی سوژه ی مورد نظر باید با سرعت شاتر بالا عکس برداری شود.

فرمت Raw : فرمت RAW یکی از فرمت های ذخیره سازی عکس است که عکاسان حرفه ای بیشتر از این فرمت استفاده می کنند. عکس های ذخیره شده در این فرمت هیچگونه پردازشی از آن ها صورت نگرفته و به اصطلاح خام هستند. به این فرمت “نگاتیو دیجیتال” نیز می گویند. اکثر شما با فرمت JPG آشنا هستید. در فرمت JPG اطلاعات عکس فشرده و حتی بسیاری از آن ها حذف می شود. برای مثال در یک عکس با رنگ های زرد مختلف در فرمت JPG پردازشگر یک رنگ میانگین به جای همه ی رنگ ها استفاده می کند ، اما در فرمت RAW اینطور نیست.

، ، ، ، ، ،

6 thoughts on “انواع دوربین های دیجیتال

  1. سلام
    مطالب مربوط به انواع دوربین ها وکارایی آنها بسیار مختصر ومفید بود .با تشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *